Kaliteli Pelet Nasıl Anlaşılır?

Ahşap pelet sobaları temiz yanma özelliğine ve yüksek verime sahiptirler, ancak peletlerin kalitesi bu verime belirleyici birer etkendir. Üretim sürecinde odun peletlerinin kalitesini nasıl değerlendirirsiniz? Peletlerin büyüklüğünden, renginden ve yoğunluğundan sadece net bir şekilde karar verilmez. Aşağıda belirli test yöntemleri hakkında detayları inceleyiniz.

1. Koku ile Pelet Kontrolü
Talaş peletlerini cam bir kaba koyun, ardından tadını koklamak için kabın ağzına yakınlaşın. Saf ahşap yongalarının kokusu, diğer kokularla karışmıyorsa, sağlıklı bir talaş peletine sahip olabileceğinizi gösterir.
2. Rengi kontrol edin
Genel olarak, kaliteli talaş pelletleri sarıya dönük açık kahverengi renktedir. Rengi koyu kahverengi ise, koyuluk tonuna göre farklı bir içerik yada peletin ağaç kabuğundan yapıldığını gösterir. Buna ek olarak, ahşap pelletinin dış rengi iç renkten çok daha koyu ise, talaş pelet makinasında preslemenin aşırı fazla yapıldığını ve ürünün dış kısmının yanma derecesinde olduğunu gösterir.
3. Yanma koşullarını kontrol edin
Peleti yakın, yanma kokusu yanan ahşap bir odun parçası gibi değilse başka malzemeler içeriyor olabilir.
4. Çözünmeyi kontrol edin
Uygun miktarda Talaş Peletini suyla dolu bir kavanoz yada bardağa koyun, sonra ters çevirin. Peletlerin bir çoğu tabana hızlı bir şekilde batıyorsa, talaş peletinizde bazı safsızlıklar olduğunu gösterir.

Yukarıdaki mesajları dikkatle okursanız çok şey öğrendiniz demektir! Pelet hakkında daha fazla bilgi mi istiyorsunuz? Kürelsan Makina Sanayi profesyonel bir pelet makinası tedarikçisidir. Pelet makinalarımız dünyada pazarlara sahiptir ve son yıllarda Asya ve Afrika ülkelerine ihraç edilmiştir. Size en profesyonel peletleme hizmetini sunuyoruz ve teknisyenlerimiz size her zaman yardımcı olmaya hazırdır. Bizimle iletişime geçmekten kaçınmayın.