Pelet Makinası Disk Çeşitleri

a) Düz (Yatay) Disk

Düz disk (yatay) ve halka disk (çember), mevcut pazarda talaş pelet makinasında kullanılan iki baskın disk çeşididir. Yatay disk, boyut olarak küçük ve ağırlık olarak hafif, bakımı ve temizlenmesi kolay, en önemlisi halka kalıba göre fiyatı daha ucuzdur.

b) Halka (Çember) Disk

Halka diskler pahalı, büyük ve ağır, yüksek kapasiteli, daha az aşınır, dayanıklı ve düşük enerji tüketimi özelliklerine sahiptir.

c) Kullanım Alanları

Genel olarak, yatay kalıp, düşük üretim maliyeti ile küçük ahşap pelet makinelerinde ve ev kullanıcıları tarzı pelet makinaları tarafından tercih edilirken, halka kalıpları, genellikle yüksek verimlilik için daha büyük ölçekli pelet makinelerinde kullanılmaktadır.

Saatte 500-600 Kg kapasitelere kadar yatay disklerin kullanıldığı STAR SERİSİ PELET MAKİNALARI kullanılmaktadır. Bunun üzerindeki üretim hatları için POWER SERİSİ PELET MAKİNALARI tarcih edilmelidir. Yatay diskli makinalar da belirtilen kapasitenin üzerine çıkılması, pelet kalitesinin düşmesine ve operatörün üretim hattına anlık müdahalesini zorlaştırmaktadır.

Diskler, şekilleri ne olursa olsun, pelet üretim hattının performansını belirler. Yani, pelet diskleri bir ahşap pelet makinesinin en önemli bileşenidir.

d) Özellikleri

Disk Malzemesi: Diskin yapısı ne olursa olsun malzemesi X46Cr13 Krom Çelik Alaşımı olmalıdır.